Reakcja skóry w trakcie i po zabiegu

Spis treści

Jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się niechcianego tatuażu jest jego laserowe usunięcie. Podczas zabiegu laser wykorzystuje wiązkę światła o określonej długości fali do rozbicia cząsteczek tuszu na mniejsze fragmenty, które następnie są usuwane przez organizm. Choć zabieg jest bezpieczny, skóra po laserowym usuwaniu tatuażu wymaga specjalnej pielęgnacji, aby zapewnić jej prawidłowe gojenie.

Czas trwania i efekty usuwania tatuażu w Poznaniu zależą od wielu czynników, takich jak: wielkość i kolor tatuażu, rodzaj użytego lasera i indywidualne predyspozycje skóry. Ta prosta procedura wiąże się z pewną ingerencją w strukturę tkanki, co z kolei wywołuje odmienne reakcje organizmu.

Pęcherzyki kawitacyjne

W przypadku usuwania tatuażu laserem dochodzi do mikroeksplozji wywołanej zetknięciem się wiązki lasera z zabarwionym tuszem. Uzyskana w ten sposób energia kinetyczna wywołuje efekt różnicy ciśnień i powstanie pęcherzyków kawitacyjnych. Pękanie tych pęcherzy po usuwaniu tatuażu pomaga w rozbiciu pigmentów tuszu na jeszcze mniejsze cząsteczki, które są łatwiejsze do usunięcia przez układ odpornościowy.

Skutkiem ubocznym laserowego usuwania tatuażu i takiego rozdrobnienia fragmentów farby jest czasami zbielenie powierzchni tatuażu. To efekt różnego sposobu odbijania światła przez mikroskopijne cząstki w skórze, które w trakcie zabiegu doznały innego stopnia natlenienia. Pojawienie się bąbli po laserowym usuwaniu tatuażu zazwyczaj jest błędem zabiegowym i niedopasowaniem odpowiednich parametrów urządzenia. Takie zjawisko może doprowadzić do przerwania ciągłości skóry, tym samym wywołując blizny po usuwaniu tatuażu.

Należy zatem rozróżnić pęcherzyki kawitacyjne, które są wewnątrz i wspomagają proces rozkładu cząsteczek tuszu, od pęcherzy zewnętrznych, które są wynikiem złej reakcji skóry.

Zaczerwienienie

Bezpośrednio po laserowym usuwaniu tatuażu skóra może się zaczerwienić. Jest to naturalna reakcja organizmu, jako efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych pod wpływem uwolnionych mediatorów zapalnych, głównie histaminy. Pojawia się w odpowiedzi na mikrourazy termiczne spowodowane przez laser. Organizm interpretuje je jako czynnik drażniący, uruchamiając mechanizmy zapalne w celu zainicjowania procesu gojenia.

Wzmożony dopływ krwi do obszaru urazu dostarcza niezbędnych składników potrzebnych do odnowy tkanek. U niektórych osób rumień może być bardziej nasilony, jest to jednak tylko przejściowy objaw dobrej pracy układu immunologicznego.

Opuchlizna

Oprócz zaczerwienienia, w okolicy poddanej zabiegowi zazwyczaj pojawia się obrzęk. Opuchlizna po laserowym usuwaniu tatuażu, jako zupełnie normalna reakcja, zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni, a jej nasilenie zależy od głębokości i wielkości tatuażu oraz od indywidualnej odpowiedzi zapalnej skóry. W celu złagodzenia dyskomfortu związanego z opuchlizną stosuje się zimne okłady lub inne metody chłodzenia skóry.

Krwawienie

Laserowe usuwanie tatuażu nigdy nie powinno wywołać krwawienia. Odpowiednio przeprowadzony zabieg nie doprowadza do przerwania ciągłości tkanki. Często można się spotkać z opinią, że niewielkie krwawienie po laserowym usuwaniu tatuażu jest rzeczą normalną, a jest to wywołane energią lasera na tyle silną, że może przerwać ciągłość drobnych naczyń krwionośnych w skórze właściwej. W rzeczywistości jest to przeforsowanie parametrów urządzenia i naruszenie ciągłości skóry, do którego nie powinno dojść.

W Darnok Studio usuwanie tatuażu w Poznaniu odbywa się bez naruszenia ciągłości skóry. Zabieg jest w pełni bezpieczny, dzięki czemu nie ma ryzyka powstania blizn. Ważnym elementem w trakcie zabiegu usuwania tatuażu są popękane krwinki, które świadczą o rozbiciu cząsteczek tuszu i naruszeniu okolicznych tkanek wskutek powstałej mikroeksplozji. Należy pamiętać, że popękane krwinki wewnątrz skóry są czynnikiem pożądanym w odróżnieniu od zewnętrznych wysięków krwi.

Wydzielanie płynu

Skutkiem ubocznym laserowego usuwania tatuażu jest wydzielanie się płynu z okolic zabiegowych. Wydzielanie z rany osocza oznacza przerwanie tkanki. W niektórych przypadkach jest to akceptowalne, jednak większość z nich świadczy o błędnie przeprowadzonym zabiegu. Laserowe usuwanie tatuażu powinno przypominać bardziej uraz po uderzeniu (siniak) niż zewnętrzne uszkodzenie skóry.

Konsultacja po zabiegu

Laserowe usuwanie tatuażu w Poznaniu często jest źle przeprowadzane. Większość naszych klientów, którzy wykonali zabieg w innych placówkach, boryka się z bliznami, ponieważ w trakcie zabiegu zostały zastosowane zbyt wysokie parametry urządzenia. Pamiętaj, aby konsultacja była z firmą zewnętrzną, która nie wprowadzi Cię celowo w błąd w ramach uspokojenia lub własnej niewiedzy.