Postępowanie po zabiegu

Spis treści

Proponowany przez nas zabieg laserowego usuwania tatuażu w Poznaniu jest skutecznym sposobem na pozbycie się z ciała niechcianych dodatków. Jednak by proces przebiegł bez komplikacji, konieczne jest zastosowanie się do naszych zaleceń pozabiegowych.

Najważniejszą kwestią jest utrzymanie w czystości obszaru poddanego zabiegowi i ograniczenie wystawiania go na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Po usunięciu tatuażu gojenie powinno być przeprowadzone bez ekspozycji wrażliwego miejsca na promienie słoneczne oraz bez nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o skórę po usunięciu tatuażu.

Zachowaj czystość

Przede wszystkim zadbaj o utrzymanie bezwzględnej czystości skóry. W trakcie zabiegu doprowadzamy do mikrouszkodzeń, które należy chronić przed dostępem drobnoustrojów oraz bakterii. Gojenie po usuwaniu tatuażu może być spowolnione przez brak zachowania odpowiedniej higieny. Istnieje ryzyko, że zabrudzona okolica zabiegowa wywoła stany zapalne, a w efekcie powikłania.

Pielęgnacja skóry po usunięciu tatuażu powinna odbywać się przy użyciu letniej wody i odpowiednich preparatów, najlepiej łagodnych, antybakteryjnych, nieperfumowanych oraz niezawierających barwników, które mogą działać drażniąco. Osuszanie skóry należy wykonywać poprzez lekkie dociskanie miękkim ręcznikiem. Przez okres kilku dni warto zrezygnować z długich kąpieli oraz wizyt na basenie i saunie. Jeżeli preferujesz prysznic zamiast kąpieli, zadbaj o to, aby strumień wody nie był skierowany bezpośrednio na gojące się miejsce.

Unikaj ekspozycji na słońce

Po usunięciu tatuażu proces gojenia wymaga chwilowego zrezygnowania z ekspozycji na promienie słoneczne, które mogą doprowadzić do powstania przebarwień na ciele albo uzyskania nierównego kolorytu skóry w leczonym miejscu. Optymalnym czasem po usunięciu tatuażu dla wygojenia się rany bez opalania jest okres kilku tygodni od przeprowadzonego zabiegu. Jeśli jesteś narażony na działanie słońca, stosuj kremy do opalania z wysokim filtrem – minimum 50 SPF.

Brak ekspozycji na słońce po usunięciu tatuażu dla gojenia rany jest szczególnie ważny. Promienie ultrafioletowe mogą powodować powstawanie przerostów oraz blizn. Wychodząc na zewnątrz, smaruj skórę kremem z filtrem (przynajmniej na 30 minut przed ekspozycją na słońce), zabieg ten powtarzaj regularnie w dwugodzinnych odstępach. Najbardziej odpowiednie będą do tego preparaty wodoodporne, zawierające w składzie tlenek cynku albo tytanu. Pamiętaj także, aby miejsce po laserowym usuwaniu tatuażu zakrywać ubraniem.

Unikaj pękania strupów

W naszym studiu w Poznaniu uznajemy, że doprowadzenie do przerwania ciągłości skóry w trakcie zabiegu usuwania tatuażu jest błędem. Jednak jeśli w trakcie Twojego zabiegu doszło do takiej sytuacji, musisz wiedzieć, że następstwem wysięku krwi jest skrzep. To naturalny proces i nie należy go przerywać, ponieważ zerwane przedwcześnie strupy mogą wywołać ponowne krwawienie, a w efekcie przedostanie się do rany bakterii oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za groźną dla zdrowia infekcję grzybiczą albo bakteryjną. Dodatkowo przerwanie procesu ziarninowania może spowodować utworzenie blizny.

Warto przy tym pamiętać, że po usunięciu tatuażu w procesie gojenia rana będzie swędzieć. Jest to naturalna reakcja organizmu. Aby zniwelować nieprzyjemne skutki, możesz w tym miejscu przyłożyć chłodny kompres, ewentualnie nałożyć cienką warstwę łagodnej, nawilżającej maści. Jeśli masz w tej kwestii dodatkowe pytania, możesz udać się z nimi do swojego lekarza.

Unikaj aktywności fizycznej

Skóra po usunięciu tatuażu powinna pozostać jak najdłużej sucha i czysta. Dlatego w tym okresie należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Powstały podczas ćwiczeń pot może podrażnić wrażliwe miejsce, spowodować zanieczyszczenie rany bakteriami oraz wpłynąć na opóźnienie procesu gojenia.

Pierwsze mało wymagające treningi możesz rozpocząć po kilku dniach od usunięcia tatuażu w Poznaniu. Pamiętaj, aby intensywność ćwiczeń zwiększać stopniowo, zaczynając od tych najlżejszych. Zrezygnuj jednak z tych, które mogłyby pocierać lub powodować nadmierne pocenie się w miejscu przeprowadzenia zabiegu. Ostatnim zaleceniem po usunięciu tatuażu jest pamiętanie o stałym nawadnianiu organizmu, które wpływa na stopień nawilżenia skóry, a tym samym na szybkość procesu gojenia się ran.