Darnok Studio Blog

Witamy na Naszym blogu. Dowiesz się tu wielu ciekawostek na temat przeprowadzanych przez Nas zabiegów i nie tylko. Będziemy tu obalać mity, przyglądać się plotkom i powszechnym opiniom w dziedzinie kosmetologii.  

Spis treści:

Ból w trakcie depilacji laserowej

Wiele osób kojarzy zabieg depilacji laserowej z czymś bolesnym. W każdej plotce jest ziarno prawdy. W tym wpisie chcemy opowiedzieć Wam skąd wzięła się taka opinia i dlaczego depilacja laserowa ma przypiętą łatkę bolesnego zabiegu. 

Aby dobrze zrozumieć ten temat należy cofnąć się troszkę w czasie. Mamy rok 1960 i znajdujemy się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tutaj zastosowano pierwszy laser do depilacji, przy wykorzystaniu technologii rubinowej. Jak możemy się domyślić do Polski technologia dotarła zdecydowanie później, bo dopiero w okolicach roku 2000. Kojarzycie jak wyglądają samochody z tego okresu? Jakie miały wyposażenie? Na tym przykładzie możemy zobaczyć jak bardzo rozwinął się przemysł motoryzacyjny, na przestrzeni raptem dwóch dekad. Nie inaczej jest względem sprzętów w kosmetologii. Technologia cały czas rozwija się w zawrotnym tempie. 

Niestety pierwszym laserom, które były stosowane do depilacji laserowej brakowało technologii uśmierzającej ból – były ukierunkowane stricte względem efektów. Takie urządzenia nawet przy zastosowaniu niskiej mocy silnie nagrzewały okolicę zabiegową co potrafiło doprowadzić do poparzeń. Nowoczesne lasery doposażone są w głowice chłodzące, systemy zasysające (vacuum) lub inne technologie mające na celu zmniejszenie odczuć bólowych, tak by zabieg był jak najbardziej komfortowy. 

Oczywiście nie należy zrzucać całej winy na rozwój technologiczny, ponieważ w tym przypadku czynnik ludzki również dołożył swoje. Mimo tak zaawansowanych sprzętów w dalszym ciągu trafiają do naszego Studia osoby, które spotkały się z bardzo nieprzyjemnymi odczuciami zabiegowymi, czasem nawet z poparzeniami. Brak komunikacji między kosmetologiem, a osobą poddaną zabiegowi jest olbrzymim błędem, w końcu pacjent nie ma pojęcia jakie odczucia powinny mu towarzyszyć. 

Podsumowując: dwa czynniki wymienione powyżej są główną przyczyną błędnej opinii na temat depilacji laserowej. Jeżeli w trakcie Twojego zabiegu wystąpiły odczucia bólowe lub poparzenia to był on źle przeprowadzony. Albo zabrakło komunikacji między osobą przeprowadzającą zabieg, a Tobą, albo zastosowany sprzęt był niewłaściwy. Bezbolesna depilacja laserowa jest możliwa i itaka powinna być.

Bezbolesna depilacja laserowa

Efektywność depilacji laserowej

Aby dobrze omówić ten temat, należy zrozumieć różne możliwości urządzeń przeznaczonych do tego celu.

Urządzenia do depilacji laserowej mogą pracować przy różnych długościach wiązki światła. Wiązka może mieć długość 755 nm, 808 nm lub 1064 nm. Każda z tych długości wiązki ma inne właściwości, które mogą być istotne w zależności od konkretnego przypadku, aby uzyskać pożądaną skuteczność.

755 nm – to tzw. laser aleksandrytowy. Dzięki jego właściwościom możliwe jest skuteczne usuwanie owłosienia, nawet w przypadku włosów o niskiej zawartości melaniny, takich jak siwe lub blond.

808 nm – to najczęściej stosowana długość wiązki w laserach diodowych. Wiązka ta jest efektywna w usuwaniu włosów o wysokiej zawartości melaniny, zwłaszcza tych czarnych. Jest ona lepiej absorbowana przez barwnik w mieszku włosowym, co sprawia, że działa skuteczniej, szczególnie w głębszych warstwach skóry.

1064 nm – ta długość wiązki ma właściwości zbliżone do 808 nm, ale penetruje ona głębiej i jest mniej absorbowana przez melaninę. Dzięki temu jest bardziej skuteczna w usuwaniu włosów na ciemniejszych skórach lub jaśniejszych włosach, a także w usuwaniu tatuaży.

Zrozumienie możliwości działania tych urządzeń pozwala na skupienie się na kluczowych aspektach przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej, co ma istotne znaczenie dla jego skuteczności.

 1. Sprawdzenie, na jakich długościach wiązki pracuje dany sprzęt. Należy pamiętać, że tanie lasery mogą działać tylko na jednej długości wiązki, co może być nieskuteczne w przypadku jasnych włosów lub nieodpowiednie dla ciemniejszych karnacji.
 2. Ocena liczby wiązek, które można użyć jednocześnie. Nawet jeśli urządzenie może pracować na różnych długościach wiązki, warto sprawdzić, czy mogą być one stosowane jednocześnie, co może mieć znaczący wpływ na wydajność zabiegu.
 3. Moc lasera. Warto dowiedzieć się z jaką mocą działa urządzenie, którym mielibyśmy mieć przeprowadzaną depilację. Wraz ze wzrostem mocy, rośnie możliwość lepszej efektywności.
 4. Chłodzenie – wielu producentów laserów do depilacji informuje, że ich urządzenie wyposażone jest w chłodzenie. Sprawdź koniecznie do jakiej temperatury to chłodzenie działa. Na własnym doświadczeniu wiemy, że jeżeli głowica lasera nie jest zmrożona (czyli jej temperatura nie jest poniżej 0 stopni) to odczucia w trakcie depilacji są zwiększone – tym samym zabieg trzeba przeprowadzać na niższych parametrach i będzie on mniej efektywny.
 5. Kontrast między kolorem skóry a włosem. Ten czynnik ma kluczowe znaczenie dla skuteczności depilacji laserowej. Im większy kontrast, tym lepsze efekty można osiągnąć. Przy jasnej skórze oraz ciemnym kolorze włosa uzyskamy zdecydowanie lepszy rezultat – światło lasera będzie odbijać się od jasnej skóry, a skupiać się na ciemnym włosie. Dodatkowo jasna skóra ściągając mniej energii, mniej się nagrzeje co pozwoli na przeprowadzenie zabiegu na wyższych parametrach
 6. Indywidualna tolerancja na ból. Depilacja laserowa nie powinna być bolesna, jednak każdy z nas ma inne odczucia i może inaczej reagować na bodźce w trakcie zabiegu. Niektóre osoby z wysoką tolerancją na ból mogą mieć zabieg przeprowadzany na wyższych parametrach, tym samym uzyskując lepszą efektywność.
Depilacja laserowa Poznań

Mity i plotki dotyczące depilacji laserowej

 1. Depilacja laserowa jest bolesna.

  Jest to chyba najbardziej powszechna opinia krążąca wokół tego zabiegu. „Jeżeli nie boli, to nie będzie skuteczne”. W rzeczywistości poprawnie przeprowadzona depilacja nie powinna być bolesna, a zarazem powinna być efektywna. Oczywiście na to jakie odczucia w trakcie zabiegu będziemy mieli wpływa wiele czynników takich jak sprzęt, indywidualna tolerancją na ból, a także dyspozycja naszego organizmu danego dnia.

 2. Depilacja laserowa jest nieskuteczna przeciw jasnym włosom.

  Głupota. Z taką opinią spotkaliśmy się już nie raz. Jest to oczywiście nie prawda. Oczywiście, aby laser był skuteczny przeciw jasnym włosom, które mają niewielką ilość barwnika musi zostać spełniony pewien warunek, a dokładniej urządzenie musi być wyposażone w wiązkę światła 755 nm. Jest to tak zwany laser aleksandrytowy i jako jedyny wykazuje odpowiednią skuteczność w walce z jasnym owłosieniem.

 3. Depilacja laserowa jest permanentna.

  Zbyt piękne, aby było prawdziwe. Czysto teoretyczne założenie depilacji jest takie, że na zawsze pozbywamy się z okolicy zabiegowej owłosienia. W wielu miejscach spotkamy się z określeniem epilacji. Naszym zdaniem jest to kłamstwo, bo samo pojęcie epilacja mówi, że na zawsze żegnamy się z włosem. Założenie, że depilacja będzie permanentna jest czysto hipotetyczne, ponieważ to czy włos odrośnie, czy nie zależy od naszej gospodarki hormonalnej. Wiele czynników takich jak andropauza, menopauza, ciąża, czy choroby mogą wpłynąć na zmianę naszych hormonów, tym samym powodując, że włosy w miejscach, w których ich nie było zaczną odrastać. Czy tak się wydarzy i po jakim czasie nie możemy stwierdzić, ale nie ma żadnej gwarancji, że zabieg będzie permanentny.

 4. Depilacja laserowa działa na wszystkie rodzaje włosów.

  Nie! Depilacja laserowa jest całkowicie bezskuteczna w momencie, gdy włosy są pozbawione barwnika. Czasem bywa, że mamy obszar ciała, na którym występują włosy bez melaniny. W tym przypadku światło lasera nie ma o co się zaczepić, nie jest w stanie się z absorbować, więc zabieg będzie nieskuteczny. Najlepszym przykładem takich włosów jest tak zwany meszek występujący czesto u kobiet w okolicach bokobrodów/policzków, czasem na brodzie. Często tych włosów nie widać do momentu, aż nie nałożymy pudru lub nie zaświeci na nie słońce. Niestety nie da się ich usunąć zabiegiem depilacji laserowej.

 5. Po depilacji laserowej nie można się golić.
  Krąży pewna plotka, która głosi, że po zabiegu depilacji nie można się golić, aż do następnej sesji. Jest to nieprawda. Najprawdopodobniej wielu osobom ograniczenia zabiegu depilacji laserowej kojarzą się z depilacją woskiem. W odróżnieniu do wosku depilacja laserowa potrzebuje okolic zabiegowych wydepilowanych. Oczywiście usuwania owłosienia przed zabiegiem jak i między sesjami należy wykonywać sposobami, które nie wyrywają włosów – w przeciwnym razie wyrwana cebulka pozostawi dziurę, światło lasera nie będzie miało przez co przeniknąć, nerwy okalające cebulkę nie zostaną porażone i włos w dalszym ciągu będzie się odbudowywać.

 6. Przed depilacją laserową minimum 24h bez golenia.

  Absurd! Im dłuższy włos podczas zabiegu depilacji tym gorsze odczucia i efekty. Przed depilacją laserową najlepiej ogolić okolice zabiegowe tego samego dnia lub dzień wcześniej na wieczór. Dopuszczalne jest pozostawienie dwu dniowego odrostu, jednak w tym przypadku już mogą być zwiększone odczucia bólowe i efektywność zabiegu może być zmniejszona, dlaczego? Ponieważ dłuższy włos będzie absorbował większą ilość energii przez co cebulka włosa i nerwy ją okalające otrzymają jej mniej. To nie jest tak, że energia wchłonięta przez włos magicznie spłynie do cebulki, za to jest tak, że przez te zabsorbowaną ilość energii bardziej nagrzeje nam się okolica zabiegowa i odczucia bólowe będą zwiększone. 

depilacja laserowa nóg

Laserowe usuwanie tatuażu - na czym to polega?

Aby jak najlepiej wytłumaczyć, na czym polega laserowe usuwanie tatuażu, musimy wyobrazić sobie pewną sytuację, mianowicie postaramy się połknąć bochenek chleba w całości. Możliwe? Raczej nie. Tak samo jest w przypadku naszych fagocytów, czyli komórek żernych, które starają się połknąć cząsteczki tuszu, jednak są na to za małe.

Na ratunek naszym małym żarłocznym przyjaciołom przychodzi laser. Sam proces usuwania tatuażu, w założeniu czysto teoretycznym, jest dość prosty. Uwolnione światło lasera rozpędza się, następnie zderza się z cząsteczkami tuszu, wytwarza się energia kinetyczna wywołująca mikroeksplozję. Podczas eksplozji barwnik użyty do wykonania tatuażu zostaje rozbity na mniejsze kawałki, aby następnie w procesie naturalnej przemiany materii zostać wydalonym, i tyle.

Skoro zabieg jest taki prosty, dlaczego w rzeczywistości jest taki trudny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W głównej mierze zależy to od kwalifikacji osoby wykonującej zabieg – to, że ktoś usunął już w swoim życiu 1000 tatuaży, nie znaczy, że zrobił to prawidłowo. Cały czas zgłaszają się do Naszego studia klienci, którzy odbyli jedną lub dwie sesje usuwania w innych miejscach i skończyli z bliznami.

Ale przecież blizny po usuwaniu tatuażu to normalne zjawisko. NIE! To jest absolutna nieprawda – prawidłowo przeprowadzony zabieg nigdy nie powinien doprowadzić do powstania blizny. Blizna jest powikłaniem, a nie naturalnym zjawiskiem towarzyszącym usuwaniu tatuażu. Żeby powstała blizna, koniecznym czynnikiem jest przerwanie ciągłości skóry, a przerwanie ciągłości skóry w trakcie zabiegu jest błędem. 

Pamiętaj, aby wybierając miejsce pod usuwanie tatuażu kierować się poleceniem znajomych, wyczytanymi opiniami lub skontaktuj się z danym miejscem. Większość informacji dotyczących samego zabiegu, ewentualnych powikłań, odczuć, czy efektów da się omówić w konwersacji. Oczywiście można też osobiście odwiedzić dane miejsce i przeprowadzić konsultację personalnie. 

 

laserowe usuwanie tatuażu poznań

Efektywność laserowego usuwania tatuażu

Na efektywność usuwania tatuażu wpływa wiele czynników, co sprawia, że jest to obszerny temat. Nie istnieje wyznacznik, który jednoznacznie wpłynie na skrócenie łącznego czasu redukcji/usuwania tatuażu.

Laser pikosekundowy, w porównaniu z laserem nanosekundowym, jest lepszym rozwiązaniem. Wiązka lasera pikosekundowego porusza się z większą prędkością, co prowadzi do mocniejszej reakcji z cząsteczkami tuszu i wzmocnionej mikroeksplozji.

Im bardziej kolorowy tatuaż (zazwyczaj im nowszy), tym trudniejsze jest jego usunięcie. Pierwsze sesje usuwania takiego tatuażu powinny odbywać się przy mocno obniżonych parametrach, aby zapewnić bezpieczeństwo zabiegu i uniknąć powikłań, takich jak blizny.

W przypadku tatuaży wykonanych przez profesjonalistów lub amatorów, zdania są podzielone. Niemniej jednak, zakłada się, że amator, który nie ma doświadczenia, może nieco mniej pewnie wbić igłę. Głęboko osadzony barwnik w tatuażu profesjonalnym jest trudniejszy do usunięcia. Istnieją jednak przypadki, gdy amatorzy wbijają igłę zbyt głęboko, co może prowadzić do powstawania blizn.

Rodzaj tuszu użytego do wykonania tatuażu ma istotne znaczenie. Nigdy nie można być pewnym, czy dana dziara będzie reaktywna na działanie światła lasera. Czasami początkowe sesje wydają się skuteczne, ale wraz z kolejnymi zabiegami efekt może zanikać. Dotyczy to głównie starych tatuaży, w których użyto tuszu zawierającego metale ciężkie. Taki barwnik może być niereaktywny na działanie lasera, co wymaga zastosowania removera chemicznego. Najlepsze efekty uzyskuje się z użyciem tuszów roślinnych, które zazwyczaj dobrze reagują na światło lasera.

Skupienie wiązki światła jest kolejnym czynnikiem wpływającym na efektywność laserowego usuwania tatuażu. Działanie lasera na wysokim skupieniu wiązki może poprawić efektywność zabiegu, ale wiąże się z ryzykiem przerwania ciągłości skóry, tym samym doprowadzenia do blizn. Kolor tatuażu także ma wpływ na proces usuwania.

Czarne tatuaże są łatwiejsze do usunięcia niż kolorowe. Przygotowaliśmy ranking kolorów do usunięcia od najłatwiejszych do najtrudniejszych:

 1. Czarny
 2. Granatowy
 3. Czerwony lub niebieski
 4. Żółty lub zielony
 5. Biały – w przypadku białych tuszów należy poczekać aż się zestarzeją i zżółkną lub zszarzeją inaczej są bardzo nikłe szanse na usunięcie
 6. UV – jeżeli coś jest niezauważalne dla ludzkiego oka, laser również tego nie zauważy.

Indywidualna tolerancja na ból i zdolności regeneracyjne skóry również wpływają na efektywność laserowego usuwania tatuażu. Zastosowanie maści znieczulającej z lidokainą może złagodzić ból, ale także wysuszy dany obszar, co negatywnie wpłynie na efektywność zabiegu. Światło lasera lepiej rozchodzi się w skórze nawilżonej.

Podsumowując, aby usuwanie tatuażu laserem było jak najbardziej skuteczne, tatuaż powinien być stary, osadzony płytko w skórze, o ciemnym kolorze, najlepiej czarnym. Zabieg powinien być wykonywany laserem pikosekundowym, z odpowiednio dobraną mocą i skupieniem wiązki. Tusze roślinne mają tendencję do lepszej reakcji na światło lasera, a tolerancja osoby poddawanej zabiegowi na ból powinna być na tyle wysoka, aby uniknąć stosowania maści znieczulającej.

laserowe usuwanie tatuażu na plecach